Doğru Fondöten Seçimi

Hayatımızın bir parçası haline gelen ve kusursuz bir tene kavuşmanın basit ve hızlı bir yolu olarak gördüğümüz temel makyaj elemanı fondötenler. Ancak doğru fondöteni seçemediğimiz zaman bir çok problem ile karşılaşabiliyoruz: Boyun ile yüz bölgesi arasında renk tonu farklılığı, yüzün farklı kısımlarında renk eşitsizlikleri, yapay ve kat kat bir cilt görünümü, … vb.

Doğru bir fondöten edinmek için dikkat edilmesi gereken iki durum var:  Cilt tipinizi ve cilt alt tonunuzu iyi tayin etmek.

 

  1. Hangi cilt tipine hangi tür fondötenler kullanmalı?

Cilt tipleri yağlı, kuru, normal ya da karma şeklinde farklanır. Yağlı cilt tipleri akne oluşumuna yatkın, gün içinde parlamaya yöneliktir. Kuru ciltler ise nem eksikliğine sahip ve mat görünüşlüdürler. Karma cilt tipi ise T bölgesi dediğimiz alın, burun ve çene kısımlarında yağlanmaya ve akne oluşumuna meyillidirler.

Yağlı cilt tipine sahip kişiler fondöten satın alırken gün içerisinde meydana gelebilecek parlamaları önlemek amacıyla içerisinde pudra bulunduran fondötenleri tercih etmelidir. Ayrıca akne oluşumunu engellemek amacı ile su bazlı fondötenler tercih edilmelidir.

 Kuru/ normal cilt tipine sahip kişiler için fondöten seçin skalası biraz daha geniş. Sıvı(liquid), renkli nemlendirici (tinted moisturizer), krem (cream) ya da toz krem(cream-to-powder) fondöten çeşitlerini kullanabilirler. Dikkat etmeleri gereken en önemli nokta; kuru ciltler gün içerisinde ciltte pul pul dökülmeler ile karşılaşabilir. Bu durumu engellemek için fondöten kullanımı öncesi ciltlerini yoğun şekilde nemlendirmelidirler.

 Karma cilt tipine sahip kişiler ise sıvı fondötenleri tercih ederek gün içerisinde yaşamaları muhtemel olan çene, alın ya da burundaki parlamaları önlemek amacı ile transparan bir pudra geçebilirsiniz.

     2. Cilt alt tonu ve fondöten seçimi arasındaki ilişki nedir?

3 tip cilt alt tonu vardır; sıcak, soğuk ve nötr. Sıcak cilt tipi sarı , soğuk ciltler pembe ve nötr cilt tipi ise bej alt tonlu olarak nitelendirilir. Fondötenlerin renk skalaları da pembe ve sarı alt tonlu ciltler için farklanmaktadır. Fondöten satın alırken renk tonunuza uygun olup olmadığını anlamak için elinizin üzerinde deneme yapmanızı tavsiye etmiyorum. En doğru renk tonunu çenenizde ya da yüzünüzün bi bölgesinde deneyerek bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir