Gezi Rehberi: Roma’da Yapılması Gerekenler

Yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın en turistik şehirlerinden biri olan, sokaklarından espresso kokuları yükselen, her bir meydanda tarihi size yaşatan, canlı olduğuna yemin edebileceğiniz kadar gerçek  heykellerine hayran kalacağınız Roma’ya yolculuk edelim istedim. Bu büyüleyici şehirde yapılacak, gezilecek ve tadılacak o kadar şey var ki aklımda yer eden güzellikleri sizinle paylaşacağım.

  1. Vatikan

Bir şehir düşünün ki içinde kendisinden bağımsız bir ülke barındırsın. Evet Roma şehrinin içerisinde bağımsız, kendi sınırlarını devasa duvarlar ile çizmiş ve bir dinin temsilcisi olan Vatikan yer alıyor. San Pietro meydanı ile sizi selamlarken içerideki müzeleri, kiliseleri ve ihtişamlı bahçeleri gezebilmek için saatlerce beklemeniz gereken bir kuyruk sizi bekliyor olabilir. Bu sebeple Vatikan’ı gezmek için çok erken kalkmanız gerekecektir. Rönesans dönemi ve antik Mısır’a ait bir çok ünlü eseri yakından görebileceğiniz bu yapıtlar dizisinde San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli’ni de içine alan Vatikan Müzeleri ve Vatikan Bahçelerini de gezmenizi şiddetle tavsiye ederim. Dan Brown’ın ‘Melekler ve Şeytanlar’ isimli kitabına uyarlanmış filmini de izlediyseniz gezdiğiniz yerler size çağrışım yapacaktır.

2. İspanyol Meydanı

Alışverişin kalbine hoşgeldiniz. Bu meydanda bulamayacağınız marka yok denebilir. İspanyol merdivenlerinde birçok turist gibi oturup bolca fotoğraf çekindikten sonra yürümeye başladığınızda sizi öncelikle üst segment markalar karşılayacak. Gucci, Prada, Furla, Dolce Gabbana ve dahası… Bunların dışında ilerlediğinizde H&M, Mango, Zara gibi mağazaların da bulunduğu, açık hava avm si olarak nitelendirilebilecek caddelerinde gezebilirsiniz.

3. Kolezyum

Tabii ki de meşhur Collesium dan bahsetmeden geçemezdim… Dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilmiş, MS 72 yılı gibi bir tarihte yapıldığı bilinen, meşhur Gladyatör mücadelelerine ev sahipliği yapan bu arenanın günümüzde bile İtalya’nın temel simgesi olarak söylenebilir. Kralın eğlenmesi amacıyla savaş esirlerinden ve kölelerden olaşan gladyatörlerin yırtıcı hayvanlar müsabakaları düzenlemiş. Daha sonraları ise tiyatro ve gösteri gibi sanatsal faaliyetler için ev sahipliği yapmış. Hayran kalacağınız bir mimarisi olduğu gerçek.

4. Trevi  Çeşmesi

     Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi) ya da bilinen adıyla Aşk Çeşmesi Roma’nın en ünlü yapılarından biridir. Trevi çeşmesi bir havuz ve bu havuzda bulunan ihtişamlı heykellerden oluşuyor. Heykellerin her birinin bir anlam ve hikayesi var elbette ki Roma’da bulunan her yapıt gibi. Trevi çeşmesinin ünlü olmasının en temel sebebi ise gelen turistlerin dilek dileyip havuza bozuk para atması. İnanışa göre kim dilek dileyip sol omzunun üzerinden bu çeşmeye atarsa dileği gerçekleşir ve Roma’ya bir daha gelirmiş. Bizden denemesi dedik ve eşimle beraber bu geleneği bozmayarak dileklerimizi diledik.

5. Ne yenir, ne içilir ?

Lafı çok da uzatmaya gerek yok İtalya diyince akla ilk gelenler: Pizza, makarna, tiramisu ve dondurma. Her biri için de işin piri diyebileceğim mekanlar var elbette. Pizza için Roma’nın ara sokaklarında yer alan minicik bir kulübe diyebileceğim meşhur pizzacısı Bafetto geliyor. Önünde uzun kuyrukların beklendiği, içerisinde masa sayısının kısıtlı olduğu mekana gelirken ortalama yarım saat bekleyeceğinizi hesaba katmak gerekiyor.

Makarna için ise adından da anlaşılacağı üzere iyi bir fettucini için aranan adres Alfredo‘yu şiddetle tavsiye ediyorum. Orijinal alfredo fettucini yemek istiyorsanız bu lezzetin doğduğu restoran kendisi. Fiyatları biraz yüksek tutmaları Alfredo için tek dezavantaj olsa gerek.

 

 

İyi bir tiramisu yemek istiyorsanız hiç de öyle lüks restoranlara ihtiyacınız yok. Piazza di Spagna yakınlarında bulunan Pompi isimli minicik dükkandan alacağınız minik kağıt bir kasede sunulan tiramisu Roma’nın en iyi tiramisusu olarak biliniyor.

Ve son olarak Türkiye’de bile ismini sıkça geçirdiğimiz meşhur Roma dondurmacısı. Roma içinde birçok dondurmacı gerçekten çok leziz dondurmalar üretiyor. Ben birbirlerinden çok da farklı olduklarını düşünmüyorum. Ancak en meşhur olanını, Trevi çeşmesinin de çok yakınında bulunan Giolitti.

Roma’da gezilecek yerler bu saydıklarım ile kısıtlı değil elbette. O tarihi sokak sokak yaşamak isterseniz tatilinizi biraz uzun tutmanız gerekebilir. Her sokağın, her meydanın, her heykelin bir hikayesi olduğunu düşünün. Büyüleyici bir şehir, kesinlikle bir daha gitmek isteyeceksiniz. Umarım yolu Roma’ya düşecekler için bir şekilde güzel tavsiyelerim olmuştur. Şimdiden iyi tatiller…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir